District Appointments

 2017-2018 Appointments

Asbury Memorial – S. Karen Workman

Bermuda Hundred – Michael A. Dettmer

Bethia – James H. Carey, Jr.

Boykins Charge (Boykins, Branchville, Persons) – Kyle Bass

Brunswick Charge (Edgerton, Pelhams, Pleasant Grove) – Ruth A. Collins Dinger

Capron Charge, Lead Pastor (Capron, Drewryville, Joyner, Vincents Grove) – Julie A. Larch

Capron Charge, Associate Pastor (Drewryville) – David Everett

Carson – Joseph E. Hammond, Jr.

Centenary, Chesterfield – Pennie M. Foy

Centenary, Jarratt – Richard C. Franklin, Jr.

Chester, Lead Pastor – Sylvia S. Meadows

Chester, Associate Pastor – Patrick S. Pillow

Claremont – Melody A. Duncan

Concord (Stony Creek) – Brian J. Simmons

Courtland – Andrew H. Book

Crawford – James H. Fry, III

Ettrick, Lead Pastor – Bobby H. Lamb

Ettrick, Associate Pastor – Delano Douglas

First (Hopewell) – J. Christopher Andress

Fort Grove – R. Shaun Smith

Grace Memorial – William H. Sloan

Greensville Charge (Independence, Mt. Pleasant) – Joellen M. “Jeaux” Simmons

High Street – Nathan A. Decker

Highland, Lead Pastor – Joseph T. Carson, III

Highland, Associate Pastor – Maggie L. Hasselbach

Hopewell (Chesterfield) – Mark D. Richardson

Ivey Memorial – Anita E. Mays

Kenwood – Mary K. Dadisman

Lebanon (Dinwiddie) – Steven E. McMillion

Lebanon (Jarratt) – Donna B. Smith

Magnolia – Michael W. Harrington

Main Street, Emporia – Thomas E. Durrance

Main Street, Suffolk – Myrtle F. Hatcher

Matoaca – Richard S. Gordon

Monumental – Rachel G. Plemmons

Newsoms Charge (Barnes, Newsoms) – Mary Alice Colwell

Ocran – R. Lawrence House

Oxford – Rita Kanten

Philadelphia Charge (Ebenezer, Mathews Chapel, Philadelphia) – Brian Mallary

Prince George Charge (Newville, Salem) – Gilbert M. “Gibby” Elder

Prince George Cooperative Parish, Lead Pastor (Blandford, Gary’s, Salem) – Michael Baugham

Prince George Cooperative Parish, Associate Pastor (Blandford) – Deborah F. Baugham

Providence – Garland K. Hines

Rocky Hock/Ivor Charge (Rocky Hock, Ivor) – Clifton D. Fritzinger

Rocky Run – Bryan Carper

Saint Mark’s – Gerald L. “Jerry” Wicker

Sharon – James “Jay” H. Harrison, Jr.

Somerton – James Bowers

South Dinwiddie Hope Charge (Mansons, Mt. Olivet) – S. Ray Watson

Surry Charge (Carsley, Oak Grove, Surry) – Raymond G. Rowland

Sycamore – DeWayne A. Duncan

Trinity (Chesterfield) – Teresa M. Keezel

Trinity (Disputanta) – Stephen P. King

Trinity (Petersburg) – Robin C. M. Jones

Twin Grove Charge (Oak Grove, Smiths Grove) – Michael Tolbert

Wakefield – Glenn P. Riggs

Washington Street – Thomas F. Lester

Waverly – Steven C. Snodgrass

Wesley, Colonial Heights – L. Raymond McGarr

Wesley, Hopewell – Jacob H. Sahms

Wesley Chapel – Michelle E. Lindsey

West Dinwiddie Charge (Corinth, Trinity, White Oak) – James G. O’Quinn

Whaleyville – John E. “Jack” Meservey

Wood’s – Andrew J. Ware